Fotografia ma w sobie coś magicznego. Za jednym dotknięciem spustu migawki fotograf uwiecznia nie tylko ludzi, miejsca i wydarzenia, a przede wszystkim emocje, klimat, relacje i nastój. Szykowna panna młoda, cała w bieli niewątpliwie pięknie prezentuje się na zdjęciach, jednak to dopiero emocje związane ze ślubem: radość, stres, oczekiwanie malujące się na jej twarzy mogą sprawić, że zdjęcie będzie miało „to coś”. Ułamek sekundy, który zostanie zaklęty w arkusik papieru. Czary.

Żeby to wszystko stało się możliwe i zadziałała magia, oprócz rzeczy oczywistych (takich jak profesjonalny sprzęt i kompetentna osoba go dzierżąca) bardzo ważna jest współpraca między fotografującym a fotografowanym. Niezależnie od tego czy jest to sesja indywidualna, „z brzuszkiem”, narzeczeńska czy ślubna, podstawą satysfakcjonujących wyników jest szczere przedstawienie swoich oczekiwań. Dlatego nie bójcie się pytać o najbardziej nawet oczywiste rzeczy.

Jednak o ile w sesjach indywidualnych najbardziej liczy się uchwycenie charakteru postaci lub oddanie uroku jakiejś scenerii, w sesjach z parami – narzeczeńskich, ślubnych. itp. – najważniejsze jest nie otoczenie a emocje i uczucia, które odpowiadają za tak zwaną „chemię” między partnerami. Dla niektórych par sesja zdjęciowa może być stresującym doświadczeniem, mogą czuć się skrępowani, niepewni, najbardziej skupiają się na tym „jak wyjdą”. Ogólna rada dla tych wszystkich par: zapomnijcie o tym i spróbujcie sobie przypomnieć jak czuliście się podczas pierwszego spotkania, jak patrzycie na swoją drugą połówkę kiedy jesteście sami.  Im bardziej naturalnie będziecie zachowywać się w stosunku do siebie, tym lepsze zdjęcia uzyskacie. Aby poczuć się pewnie i zminimalizować obawy w tej materii zachęcamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem „pozowania dla par”. Wskazówki w nim zawarte na pewno pozwolą Wam poczuć się na sesji pewniej i sprawią, że staniecie się bardziej świadomi swojego ciała i tego, jak przyjmowane pozy wpływają na uwiecznienie tego co między Wami najpiękniejsze i godne zapamiętania.

1. Poza odpowiednia na „dobry początek”. Stańcie blisko, przodem do siebie, jednak wzrok skierujcie w stronę obiektywu, partnerka może oprzeć swoją dłoń na klatce piersiowej partnera.

Fotografia ślubna Kraków, jak pozować do zdjęć

2. Przysuńcie wasze twarze bardzo blisko siebie, zetknijcie się czołami, jedno z Was może położyć jedną dłoń na twarzy partnera (oczywiście w taki sposób aby jej całkowicie nie zasłonić). Jest to bardzo intymne ujęcie.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-2

3. Partner obejmuję partnerkę w talii stojąc za nią, wasze twarze są blisko siebie. W takiej konfiguracji możecie zdecydować się na pocałunek. Dla stworzenia spokojnego i czułego nastroju partnerka może delikatnie oprzeć się plecami o tors partnera, on natomiast położyć dłonie na jej ramionach.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-3

4. Poniższa pozycja sprawia, że na zdjęciu zobaczymy odrobinę zabawy i luzu. Ona obejmuje partnera za ramiona, stojąc za nim. Ważne jest aby pamiętać o swobodnym, naturalnym ułożeniu rąk. Wariantem powyższej pozycji jest zarzucenie na ramię partnera jednej ręki. Pamiętajcie, że w tym wypadku nie musicie patrzeć prosto w obiektyw, poflirtujcie ze sobą, popatrzcie na siebie, każda forma interakcji jest w tym wypadku mile widziana.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-4

5. Jeśli zależy Wam na uchwyceniu nutki romantyzmu w waszym związku, poniższe ujęcie idealnie się do tego nadaje. Najlepiej sprawdza się w sesjach plenerowych, gdzie wykorzystać można otwartą przestrzeń. Partner po raz kolejny obejmuje swoją partnerkę w talii, stojąc za nią, jednak jesteście odwróceni od fotografa i spoglądacie razem w dal…

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-5

6. Natomiast jeśli fotograf ma możliwość ulokowania się w punkcie nad Wami, stańcie blisko siebie, obejmijcie się i spójrzcie w górę, w stronę aparatu. Efekt na pewno Was zadowoli. Możecie także usiąść i obrócić się do tyłu, albo po prostu zająć sobą.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-6

7. Kolejnym bardzo romantycznym ujęciem jest to przedstawione poniżej. Ustawcie się tyłem do fotografa, złapcie się za ręce i złączcie czołami. Takie ustawienie waszych ciał będzie dobrze prezentowało się na jasnym otwartym tle lub np. w trakcie zachodu słońca.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-78. Frywolna poza, wbrew pozorom nie tylko dla bardzo młodych par! Niezależnie od tego ile macie lat lub jak długi „staż”, ujęcie tego typu pokaże, że świetnie się ze sobą bawicie. Partner może też unieść partnerkę, a ona zarzucić mu ręce na szyję. Taki układ sprawi, że całe zdjęcie nabierze lekkości i niepowtarzalnego uroku.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-8

9. Poniższe ujęcie przywodzi na myśl moment spotkania. Ustawcie się bokiem do fotografa, delikatnie obejmijcie i pocałujcie się tak, jakbyście właśnie się spotkali. Bardzo dobry efekt da zestawienie tej pozycji z zatłoczonym miejscem typu stacja kolejowa, ruchliwy plac.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-9

10. Warto również uchwycić motyw „wspólnej wędrówki”. Złapcie się za ręce i patrząc sobie w oczy idźcie w stronę fotografa. Innym wariantem jest mocniejsze objęcie się, zbliżenie się do siebie.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-10

11. Uchwycenie pary oddalającej się od fotografa i zwróconej do niego plecami również może zaowocować bardzo nastrojowym ujęciem.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-11

12. Jeśli jest taka możliwość i otoczenie temu sprzyja warto uchwycić kilka „leżących pozycji.” Połóżcie się blisko siebie podpierając się na łokciach. Partner może objąć jednym ramieniem partnerkę. Zwróćcie twarze w swoim kierunku, pocałunek również jest wskazany :) Zgięte i skrzyżowane nogi partnerki nadadzą jej dziewczęcości.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-12

13. Następny przykład zabawnego i beztroskiego ujęcia. Połóżcie się na plecach układając ciała w przeciwnych kierunkach i układając głowy blisko siebie.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-13

14. Jeśli podczas sesji dostępne są meble, klasycznymi, pełnymi ciepła i serdeczności są ujęcia objętej pary razem siedzącej lub półleżącej na sofie, łóżku czy choćby ławce w parku.

Fotografia-ślubna-Kraków,-jak-pozować-do-zdjęć-14

Pamiętajcie, wszystkie podane pozycje są jedynie sugestiami, czymś co może stać się dla Was inspiracją. Najważniejszymi składnikami udanej sesji są szczery uśmiech, otwarta głowa i nie banie się zrobienia czegoś szalonego.

Schematyczne rysunki wszystkich zaprezentowanych dziś póz, możecie sobie pobrać i wydrukować :)

Jak pozować do zdjęć

Comments

comments